fbpx
Jak zmienić nazwę strony na Facebooku

Dowiedz się, jak zmienić nazwę strony na Facebooku, co zrobić, gdy zmiana nazwy została odrzucona przez fb, a także jak ustawić dobrą nazwę fanpage’a.

Według mnie pytanie nie powinno brzmieć, jak zmienić nazwę strony na Facebooku, tylko jak zrobić to poprawnie. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o zmianie nazwy fanpage’a.

Na samym początku należy przejść na fanpage i kliknąć z lewej strony Informacje. Następnie przy sekcji Nazwa, kliknij Edytuj.

Jak zmienić nazwę strony na Facebooku

Pojawi się okno, w którym będziesz mógł zmienić nazwę fanpage’a. Do dyspozycji masz 75 znaków. Pamiętaj, żeby bardzo dokładnie sprawdzić wprowadzoną nazwę. Przez następne 7 dni (od zaakceptowania) kolejna zmiana nazwy strony na fb nie będzie możliwa.

Zwróć również uwagę na porady dotyczące zmiany nazwy. Najważniejsze, abyś nigdy nie używał w nazwie fanpage’a słów:

  • Facebook – w jakiejkolwiek formie
  • Oficjalna – o ile nie jest to faktycznie oficjalna strona miejsca / marki / osoby publicznej
  • Wulgarnych oraz naruszających cudze prawa.

Więcej informacji o tym, jakie nazwy stron są dozwolone, znajdziesz w oficjalnej pomocy Facebooka.

Jak zmienić nazwę strony na Facebooku - wytyczne

Ostatni krok to akceptacja zmian. Dowiadujemy się, że może to potrwać ok. 3 dni. W niektórych przypadkach zmiana następuje automatycznie.

Zmiana nazwy strony na fb - akceptacja

W zasadzie to wszystko – w tych kilku prostych krokach możesz zmienić nazwę fanpage’a. Gdy zmiana zostanie zatwierdzona, otrzymasz stosowne powiadomienie.

Co jeśli zmiana nazwy strony na fb trwa zbyt długo?

Z doświadczenia wiem, że te 3 dni podane przez Facebooka są dość umowne. Czasami zmiana następuje automatycznie – jeśli fanpage nie ma jeszcze 200 fanów, a nowa nazwa nie odbiega nadmiernie od starej. W innych przypadkach z którymi się zetknąłem, nic nie wydarzyło się nawet po tygodniu. Wtedy najlepiej jest skontaktować się z Facebookiem. Wielokrotnie uzyskałem pomoc tą drogą – pracownik Facebooka zgłosił sprawę do szybszej weryfikacji, udzielając mi przy tym kilku wskazówek.

Kontakt z Facebookiem może być również konieczny w przypadku, kiedy strona ma więcej niż 200 fanów.

Zmiana nazwy fanpage’a została odrzucona przez Facebooka – co robić?

Oczywiście może zdarzyć się tak, że zmiana nazwy zostanie odrzucona. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nie narusza ona wyżej wymienionych zasad Facebooka.

Jeśli wszystko jest w porządku, zapewne nowa nazwa zbyt mocno różni się od poprzedniej. Oczywistym jest, że Facebook nie zezwoli na sytuację, w które zbierasz polubienia na stronie dotyczącej elektroniki, a następnie zmieniasz nazwę fanpage’a (i profil działalności) np. na podróże. Jest to niekorzystne zarówno dla Facebooka, jak i dla samych użytkowników. Krótko mówiąc, jest to wprowadzenie ich w błąd.

Zmiana nazwy fb analizowana jest przez algorytm – to on ocenia, czy nowa nazwa zostanie zatwierdzona, czy też nie.

Co więc zrobić, gdy proces zmiany nazwy się nie powiódł? Przedstawię Ci to na przykładzie jednego z moich Klientów:

Stara nazwa fanpage’ad: Sheirt

Nazwa, którą chcieliśmy uzyskać: Marzena Kowalska – projektantka mody

Jak widzisz, nowa nazwa znacznie odbiega od pierwotnej, dlatego też algorytm odrzucił naszą prośbę. Co więc należało zrobić? Rozbić zmianę nazwy na 2 etapy.

Etap 1 – zmiana z „Sheirt” na „Sheirt Marzena Kowalska – projektantka mody”

Po konsultacji z pracownikami Facebooka ustaliliśmy, że najsensowniej będzie pozostawić starą nazwę (na szczęście było to tylko jedno słowo) i dodać do niego dalszy (nowy) człon. Według konsultanta jest to dla algorytmu sprawa kluczowa. Dodatkowo polecił, aby wyraz Sheirt znalazł się na początku. Zmiana została zaakceptowana.

Etap 2 – zmiana z „Sheirt Marzena Kowalska – projektantka mody” na „Marzena Kowalska – projektantka mody”

Skoro w pierwszym etapie udało się nam dodać preferowaną frazę, to teraz należało wykasować stary człon nazwy fanpage’a – w tym przypadku było to słowo Sheirt. Dla algorytmu teraz była to już niewielka zmiana, więc również została ona zaakceptowana.

Każdy może podejrzeć zmianę nazwy dowolnej strony na Facebooku

Wystarczy przejść na dowolny fanpage i w prawej kolumnie znaleźć sekcję Transparentność strony.

Jak zmienić nazwę strony na Facebooku - transparentność strony

Następnie kliknij w Historia strony – zobaczysz jak strona zmieniała swoją nazwę na Facebooku na przestrzeni czasu.

Poniżej widzisz opisywany przeze mnie przypadek. W jaki sposób, w rozbiciu na kroki, udało nam się zmienić nazwę fanpage’a, gdzie nowa nazwa była zupełnie inna od początkowej.

Zmiana nazwy strony na fb - historia zmian

Jak poprawnie zmienić nazwę fanpage’a na Facebooku?

Tak jak wspomniałem na początku artykułu – lepsze pytanie powinno brzmieć, jak poprawnie nazwać swój fanpage. Oczywiście wszystko zależy od Twojej sytuacji, jednak są pewne ogólne zasady:

  • Jeśli nie jesteś rozpoznawalny w całej Polsce: dobrym pomysłem jest dodanie po nazwie firmy krótkiego opisu. Dla przykładu Klinika Prestige może niewiele mówić, jednak Klinika medycyny estetycznej i zabiegowej Prestige już zdecydowanie więcej. Tylko olbrzymie marki mogą sobie pozwolić na nazwę fanpage;a Coca-Cola czy Lidl.
  • Jeśli jesteś firmą lokalną: zawsze dobrym pomysłem jest dodanie obszaru działalności – miejscowości, czy dzielnicy. Przykładowo „Fryzjerstwo Barberex Łódź Górna”.
  • Jeśli tworzysz markę osobistą: tutaj również warto dodać kilka słów kluczowych prowadzonej działalności. Po pierwsze dlatego, że stron Janów Kowalskich może być na Facebooku wiele (ciężko będzie Cię odnaleźć w wyszukiwarce), a po drugie, fanpage nazwany samym imieniem i nazwiskiem niewiele mówi o profilu działalności. Jan Kowalski – budowa domów, remonty i aranżacje wnętrz już bardzo dokładnie go precyzuje. Teraz gdy ktoś Cię oznaczy, np. w podziękowaniu za dobrze wykonaną usługę, inni zobaczą nie tylko samo imię i nazwisko, ale o to, czym się zajmujesz.

Teraz już wiesz, jak zmienić nazwę strony na Facebooku. Jeśli jednak z jakiś przyczyn chciałeś zmienić nazwę fanpage’a, aby inni nie mogli go znaleźć, to rekomenduję opcję usunięcia strony.

Fanpage na fb - kurs Facebook Starter za darmo