fbpx
Jak sprawdzić, kto lubi mój fanpage?

Kto z nas nie ma w sobie tej odrobiny ciekawości i nie chciałby wiedzieć, jak sprawdzić, kto lubi fanpage, którym administrujemy? Może dodatkowo taka lista może się do czegoś przydać?

W chwili obecnej po kliknięciu na liczbę fanów zostajemy przeniesieni do statystyk – tu więc tej opcji nie znajdziemy.

 

Jak sprawdzić, kto lubi mój fanpage?

Po przejściu do zakładki Społeczność i kliknięciu w Zobacz wszystko zobaczymy listę naszych znajomych, którzy polubili fanpage. Przydatne, ale również nie o to nam chodziło.

Jak sprawdzić, kto lubi mój fanpage?

 

Z pomocą przychodzi zakładka Ustawienia i sekcja Użytkownicy i inne strony. Znajdziemy tu pełną listę osób, które polubiły nasz fanpage. W zasadzie prawie pełną – lista będzie zawierać tylko osoby, które ujawniają publicznie informacje o polubionych treściach.

Do czego możemy więc wykorzystać listę osób, które polubiły nasz fanpage?

Jak sprawdzić, kto lubi mój fanpage?

  1. Po kliknięciu w imię i nazwisko danej osoby, trafisz na jej profil. Tutaj możesz kliknąć Wyślij wiadomość, aby skontaktować się z nią. Pamiętaj, że napiszesz do niej z prywatnego profilu, a NIE jako fanpage. Dodatkowo, jeśli nie będziecie znajomymi na Facebooku, wiadomość trafi do folderu Inne i może nigdy nie zostać odczytana. Jako fanpage możesz wejść w interakcję jedynie z osobami, które zostawiły komentarz pod Twoim wpisem (lub sami do Ciebie napisali). Poza tym co chciałbyś takiej osobie napisać? Wiadomość o nowym wpisie na fanpage’u? Nie sądzę, aby była to odpowiednia forma komunikacji. Technicznie więc istnieje pewna możliwość kontaktu, jednak raczej nie polecam jej wykorzystywać.
  2. Po kliknięciu w odnośnik Osoby, które lubią tę stronę rozwinie się lista, z której będziesz mógł wybrać opcję Strony, które lubią tę stronę. Znajdziesz tutaj listę innych fanpage’y, które polubiły Twój. Może okazać się to przydatne w kontekście biznesowym – jeśli inna strona lubi Twoją, może będzie zainteresowana współpracą?
  3. Po kliknięciu w koło zębate, będziesz miał do wyboru 2 opcje. Jako administrator fanpage’a będziesz mógł wskazać osobę i usunąć ją z polubień (nie będzie ona już fanem Twojej strony) lub zablokować (nie będzie ona mogła podjąć żadnej interakcji z fanpage’em – nie zostanie ona o tym poinformowana).
Mała dygresja – jeśli nic na tej liście nie masz, oznacza to, że nie masz fanów. Najprostszą metodą na ich zdobycie jest udostępnianie ciekawych treści na fanpage’u i zapraszanie osób, które pozostawiły reakcję przy danym wpisie. Jak automatyczne zapraszać na fanpage osóby, które zalajkowały post, dowiesz się z tego wpisu.

Jak sprawdzić, kto odwiedził nasz profil?

Ostrożny zawsze ubezpieczony. Jakiś czas temu na Facebooku olbrzymią popularnością cieszyły się wtyczki (apps), które pozwalają zobaczyć, kto odwiedził Twój profil/fanpage. Kluczowym słowem są tutaj „wtyczki” – jeśli nie słyszałeś nigdy o aferze Cambridge Analytica, polecam obejrzeć film The Great Hack na platformie Netflix.

Jeśli nawet wtyczka taka robi to co obiecuje (tego nie wiesz), udostępniasz jej swoje dane, które następnie zostaną odsprzedane dalej (np. w celach reklamowych).

Z tego artykułu dowiedziałeś się, jak sprawdzić, kto lubi Twój fanpage. Facebook nie daje podglądu do osób, które odwiedziły Twój fanpage oraz stronę prywatną – uważaj więc, jeśli będziesz chciał skorzystać z jakichkolwiek wtyczek, które to obiecują.

Trudność: 1/5

  1. Sprawdzenie, kto polubił Twój fanpage zajmuje kilkanaście sekund
  2. Listę możesz wykorzystać do celów biznesowych

  1. Mała możliwość interakcji – jako fanpage możesz wysyłać wiadomości prywatne tylko do tych użytkowników, którzy zostawili komentarz pod Twoim wpisem (lub sami do Ciebie napisali)